Ze dne na den musely barbershopy přestat poskytovat služby svým zákazníkům a přišly o zdroje své obživy. Mnozí se tak rázem ocitli v tíživé situaci a počítají, zda jim úspory vyjdou na “přežití” alespoň do dalšího měsíce. 

Stát přichází postupně se záchrannými opatřeními, vstřícně se k odkladu splátek zatím staví i většina tuzemských bank. I přesto to musíte být hlavně vy, kdo se aktivně zajímá o možnosti, kde a jak ušetřit, kdo žádá o odklady a prominutí splátek a kdo komunikuje s úřady a věřiteli. 

Přečtěte si přehledný seznam možností, kde a jak můžete ušetřit.

 

CO MŮŽETE UDĚLAT SAMI

 

1. Požádejte o prominutí části nájemného anebo alespoň o odložení platby. Za pokus nic nedáte.

2. Požádejte o odložení splátek u bank a leasingových společností. S největší pravděpodobností vám vyjdou vstříc.`

3. Nebojte se oslovit správu sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovnu nebo finanční úřad. Řešte s nimi vaši situaci. Můžete je požádat o odklad záloh anebo mimořádné odpuštění penále.

4. Zrušte platby, bez kterých se obejdete a které mohou být rázem vypovězeny.

5. Pokud jste zaměstnanci, čerpejte dovolenou či náhradní volno.

6. Spojte se s poskytovatelem energií a domluvte si pozastavení či rozvolnění plateb záloh.

7. Udělejte z nevýhody výhodu a donuťte se k činnostem, které dlouhodobě odkládáte –   například úklid anebo renovace barbershopu, založení anebo refresh webových stránek, příprava věrnostního programu či nových benefitů a služeb pro své zákazníky.

 

 

CO PRO VÁS ZAŘÍDIL STÁT

 

1. Pokud pracujete jako zaměstnanec, povaha vaší práce v tuto chvíli neumožňuje pracovat z domova. Proto máte nárok na proplacení 60-ti procent své mzdy ze strany státu.

2. Odpuštění záloh – s účinností od března nemusí šest měsíců posílat OSVČ zálohy na sociální pojištění. Navíc se jim odpouští zcela minimální zálohy ve výši 2.544,- Kč.

3. Odpuštění platby zdravotního pojištění. Minimální zálohy ve výši 2.532,- Kč budou zcela odpuštěny. 

4. Další liberální opatření – stát promíjí pozdně podané kontrolní hlášení, opožděné podání přiznání k dani z příjmu u fyzických i právnických osob, podání červnové zálohy na daň z příjmů a nepodání přiznání daně z nabytí nemovitých věcí.

5. Stát prozatím pozastavil zavedení EET u třetí vlny.

6. Živnostníci by měli mít nárok na doplacení dávky tzv. ošetřovné, pokud si platí zdravotní a  sociální pojištění. O peníze bude možné od dubna žádat živnostenské úřady na základě čestného prohlášení.

7. OSVČ, kteří nemohou vykonávat z důvodu koronaviru svoji živnost, stát poskytne peněžitou dávku ve výši 15.000,- Kč za každý měsíc, kdy bude omezení trvat. 

8. Bezúročné půjčky ze strany státu ve výši 10.000,- Kč – 15.000.000. Kč. 

9. Pokud jste se vlivem karantény dostali do situace, kdy nemáte prostředky ani na základní potřeby, je možné žádat na úřadu práce jednorázovou peněžitou dávku pro případ nouze – její výše může dosáhnout až částky 50.000,- Kč.

Rada na závěr – komunikujte! Neuzavírejte se před věřiteli, bankami ani pronajímatelem prostoru, kde máte svůj barbershop. Zjištujte možnosti a šetřete, kde se dá. 

Držíme palce!