Přátelé, kolegové,

ze dne na den jsme museli zavřít naše barbershopy. Nastala situace, na kterou se nedá připravit a každý se s ní musí poprat tak, jak nejlépe umí, aby přežil. K aktuální situaci se nám vyjádřil náš partnerský barbershop Pavians. V článku myslí na všechny barbershopy, nabízí řešení, jak ušetřit a shrnuje dosavadní opatření vlády.

(Barber: Jan Krajíček)

Co nás čeká a nemine

aktuální situace si příliš nevybírá a dotkla se v podstatě nás všech. Jako pozitivní na tom vidím to, že takhle dlouhý volno jsem měl naposledy o letních prázdninách v době, kdy jsem ještě chodil do školy…krásné to vzpomínky. A tak je teď aspoň čas odpočívat a přemýšlet. Situaci určitě všichni sledujeme a čekáme, kdy bude vše zase v normálu. Kdy se budeme moct vrátit za naše křesla, začít zase pracovat a vydělávat peníze. Když mám teď tolik času, říkal sem si, že by možná bylo dobrý dát dohromady věci které nás čekají a neminou abychom měli aspoň trošku představu, jak to vše bude a mohli se na to připravit.

Můj hrubý odhad je, že dřív jak na začátku května nebude možné naše provozy otevřít. Máme tak před sebou ještě 5 týdnu volna. Dohromady to bude 7 týdnu bez jakéhokoliv příjmu. Bohužel, naše práce online vykonávat nejde a jít stříhat k někomu domů je aktuálně docela risk, který asi nikdo podstupovat nechce.

Podpůrná opatření vlády

Stát tuto situaci řeší a vydává postupně různá podpůrná opatření což je dobrá zpráva a já osobně sem za to velice rád. Každého z nás se tyto opatření dotknou jinak podle toho jestli jste zaměstnanec nebo OSVČ. Musím říct, že situace se zatím podle mě vyvíjí výhodněji pro ty, kteří jsou zaměstnaní. Zaměstnavatel by měl dostat 80% dotaci na mzdy pro zaměstnance a 20% musí zaměstnavatel doplatit. Dohromady by měli zaměstnanci obdržet 100% svého platu. Těm kteří podnikají jako OSVČ stát odpustí platby na zdr. pojištění a soc. pojištění. po dobu 6 měsíců.

V některých diskusích se začíná objevovat téma, že stát je povinen uhradit podnikatelům ušlý zisk po dobu nouzového stavu, můj názor je ale ten, že se to neuskuteční a ani by to nebylo v silách státu tyto škody všem uhradit. To znamená, že lidé na OSVČ a zaměstnavatelé bohužel žádný příjem po těchto cca 7 týdnech volna mít nebudou. Přičemž zaměstnanec obdrží mzdu.

Novinka jménem EET by měla být zatím odložena na 3 měsíce od skončení nouzového stavu. Když půjde vše tak jak předpokládám, tak 3. a 4. vlna by měla začit s EET od srpna. Myslím si však, že většina z nás jsme na tuto novelu připraveni již teď takže v tomto žádnou velkou výhodu nevidím.

Jak ušetřit?

Co bych doporučil jak zaměstnavatelům tak OSVČ je zkontaktovat majitele nemovitosti nebo křesel kterým platíte nájem a zkuste je požádat o jeho odložení nebo v tom lepším případě odpustění po dobu nouzového stavu. Věřím, že budou k této situaci přistupovat lidsky a budou ochotni se domluvit. Určitě jsme všichni solidní nájemci kteří platí poctivě a pravidelně.

Pokud chcete toto období přežít bez větší újmy, zkuste si projít i svoje osobní výdaje ve kterých určitě najdete zbytečné platby, které teď můžeme ušetřit. Já osobně si přestal objednávat jídlo z restaurace nebo zrušil účet Spotify. Určitě teď i ušetříme na nákladech za benzín nebo za jízdenky MHD. Já našel výbornou alternativu a to kolo a věřím, že na něm budu jezdit i po tom co toto vše skončí a ušetřím tak i do budoucna. Odložte veškeré investice které jste teď plánovali ať je to nový strojek, nůžky nebo třeba školení.

Hlavu vzhůru!

Hned jak to bude možné, určitě všichni otevřeme a bude doufat v plné rezervace. Sám doufám, že to tak bude ale zároveň mám i trošku obavy z toho, že se lidé budou bát a vyhýbat se tak místům kde se pohybuje více lidí nebo kde jsou s druhými v blízkém kontaktu. Proto počítejme s tím, že restart může být trošku vlažnější než by jsme si všichni přáli. Vše se bude vracet do starých kolejí pozvolna a ztráty budeme sčítat v průběhu celého roku.

Už jednou v historii naše řemeslo téměř vymizelo díky komunistickému režimu, který mužskou sílu radši viděl ve fabrikách než s nůžkama v ruce. Před 6 lety jsme řemeslo oprášily a vyleštily k tomu, že je teď holičství v téměř každém menším městě. Věřím, že ztráty na holičstvích budou minimální a že budeme moci pokračovat dál v tom, co jsme tak dobře rozjeli.

Držím všem palce.

Jan Krajíček – Pavians