S Martinem Václavíkem, zakladatelem značky TIMEWOOD, jsme si povídali o podnikání, práci se dřevem a co jej v životě baví a naplňuje. Přečtěte si, jaké byly první reakce na dřevěné hodinky a co všechno v této době společnost nabízí. A protože Vánoce jsou za rohem, na konci článku si vyzvedněte slevu 20% na veškerý sortiment TIMEWOOD.

 

Vezmeme to od začátku, jak celá ta „dřevěná“ idea vznikla?

Bylo to v roce 2012. Pracoval jsem pro velkou reklamní agenturu a mou prací bylo vymýšlet pro klienty kreativní reklamní předměty a dárky. Jednou jsem dostal zadání „hodinky“. Vypracoval jsem klientovi nabídku všelijakých hodinek, mezi nimi byly i ty dřevěné. Klient si však tuto nabídku nevybral a přišlo mi to trošku líto. Začal jsem sondovat, jestli u nás někdo už dřevěné hodinky dělá a narazil jsem maximálně na zastoupení jedné zahraniční značky. Česká značka tu nebyla. S kámošem jsme dali dohromady všechny prachy, založili firmu a začala vznikat první kolekce dřevěných hodinek. Na začátku jsme byli dva, ale to dlouho nevydrželo, jak už to obvykle při byznysu s kámošem bývá.

 

Jaké  byly první reakce zákazníků na tento neobvyklý produkt? Narážel jsi na nějaké předsudky?

Všichni z toho byli paf, stejně jako já, když jsem je poprvé viděl. Reakce byl vesměs kladné, ale pár lidí se mi upřímně vysmálo. Rád si občas na jejich omyl vzpomenu.  Zarytí milovníci hodinek, mezi něž taky patřím, tvrdili, že tohle nejsou hodinky, ale spíše módní doplněk, který ukazuje kolik je hodin. Já s tím víceméně souhlasím.

 

(Foto: Zakladatel značky TIMEWOOD – Martin Václavík)

 

Martine, jak vzpomínáš na svůj první rok podnikání? 

Vzpomínám na to s úsměvem. Ta naše nezkušenost a naivita byla až vtipná. Seděl jsem jedním zadkem na dvou židlích a nic se nedařilo, tak jak bychom si přáli. Byl jsem pořád v práci a na cestách a pořádně neviděl ani naši malou dcerku. Rozhodl jsem se všeho nechat a jít do Timewoodu na 100%! Byl to risk, ale nakonec to bylo nejlepší rozhodnutí v životě. Za rok usilovné práce jsem obrat zvedl 10x a hlavní je to, že jsem mohl být v blízkosti své dcery a vidět jí kdykoliv se mi zachtělo. Kancelář jsme měli o patro výš a já mohl kdykoliv seběhnout dolů.

 

S čím nejhorším ses v podnikání setkal? A naopak, co tě příjemně překvapilo během tvé podnikatelské cesty?

Je to lidský faktor. Nejvíc mě vytočí, když si někdo například rozsedne brýle nebo urve hodinky a neurvale se dožaduje výměny zboží nebo vrácení peněz. Pokud mu nevyhovíte, tak se ohání různými paragrafy a nebo na vás rovnou pošle čoiku. Naštěstí je těchto případů naprosto drtivá menšina a setkáváme se s kladnými reakcemi, pochvalami a uznáním, které mě obrovsky nabíjí energií do další práce. My prostě děláme lidem radost a to je skvělý pocit.

 

A teď už k samotným produktům, které prodáváš. Už z názvu vyplývá, že pracuješ se dřevem. Proč právě dřevo?

Dřevo je fantastická surovina. Dřevo je tak různorodé, poddajné, krásné, voňavé prostě úžasné. Je to obnovitelná surovina což je fajn, ale při množství, které je třeba na výrobu hodinek, tady zase tak velkou ekologickou stopu nezanecháváme. Kdo jednou dřevěné hodinky zkusí, už nechce jinak. Dostane ho jejich krása a neuvěřitelná lehkost. Na to se lehce zvyká.

 

Podle čeho si vybíráš typ dřeva? A dřevo z jakých stromů je podle tebe pro výrobu doplňků nejvhodnější?

Dřevo vybírám tak, abych obsáhl celé spektrum barev, které dřevo nabízí. 100 lidí 100 chutí – to platí a proto pečlivě vnímám přání zákazníků a následně je pak promítám do výroby. Rád se s lidmi setkávám na různých fashion marketech a festivalech, kde si za pult s našimi výrobky hrdě stoupnu, radím a prodávám. Já osobně mám nejradši javor. Jeho kresba je nádherná a jeho vlastnosti jako pevnost a pružnost mají pro výrobu hodinek ty nejlepší předpoklady.

 

 

Dřevo patří mezi přírodní materiály, které neustále pracují. Jaký to má dopad na tvé produkty? 

Ano je to tak, ale pracujeme již s dobře vysušeným dřevem, takže problémy jsou minimální. Jen zřídka se stane, že najdeme ve skladu prasklé hodinky.

 

Jaké produkty ze dřeva máš v nabídce?

3/4 našeho prodeje tvoří hodinky a těm se také naplno věnujeme. Máme však i další doplňky ze dřeva jako jsou sluneční brýle, společenské motýlky, manžetové knoflíčky, obaly na mobil, psací pera nebo dřevěné řemínky na Apple Watch.

 

Narazil jsi už na limity dřevené výroby? Zkoušel jsi například rozšířit nabídku o věc, kterou nakonec nebylo možné ze dřeva vyrobit?

Nejhorší a nejdražší je vývoj nového modelu, který si vysníte a pak zjistíte, že takto jej není možné vyrábět, protože praská v jednom místě. Pořád váhám s výrobou dřevěných automatických hodinek. Už je mám nakreslené, ale je to velká investice do vývoje a výroby a nejsem přesvědčen, že na našem trhu najdou uplatnění. Přece jen dřevěné pouzdro nevydrží to co kovové a jak už jsem zmínil na začátku, ty naše hodinky jsou spíše skvělý módní doplněk, který ukazuje přesný čas.

 

Kde si může člověk koupit produkty Timewood?

Dodáváme do spousty hodinářství, designových obchůdků, obchodních center, ale hlavní prodejní kanál je náš eshop www.timewood.cz Velkým hitem je gravírování osobních věnování laserem, které nabízíme zákazníkům k nákupu zdarma. Téměř každá objednávka už je s gravírováním a musím říct, že to zabírá hodně času, ale někdy se u toho dost pobavím. Je krásné vidět, že se lidi mají rádi a někdy mě mrzí, že nikdy nevidím ty krásné příběhy až do konce.

 

Kromě budování značky, zbývá ti čas i na jiné radosti?

Člověk nemá žít, aby pracoval, ale pracovat aby mohl žít. Já žiju a život si užívám plnými doušky. Jsme sportovně zaměřená rodina a volný čas trávíme hlavně sportem. Manželku jsem přivedl na trošku nebezpečné sjíždění kopců na kole a teď jsem už zapojil taky malou. Chytlo je to a za to jsem rád. Důležité je být pořádně chráněn, protože kdo nepadá, jezdí pod své možnosti. V zimě hlavně hokej, v létě beach, ale rád si zahraju cokoliv, jsem totiž strašně soutěživý. Další nedílnou součástí života je hudba a koncerty. Žádné techno, dance nebo podobné sračky, ale pořádný rock a metal. Nejlépe se odreaguju v pořádném moshpitu!

 

Na závěr obligátní otázka – už jsi navštívil nějaký barbershop? 

Jsem věrný jen a pouze svému barberovi Daliborovi, který založil první Barber shop v Ostravě Dream men. Známe se už hodně let a za tu dobu udělal obrovský pokrok. Před půl rokem otevřel svůj druhý barber shop se jménem King of Barber shop. On je ztělesněním toho, že když bude člověk tvrdě makat, tak to dotáhne tam, kam bude chtít. Dalibor má takovou vyřídilku, že by vám klidně prodal hovno v trávě za pětikilo. Proto se u něj v salonu prodalo už tolik našich hodinek. 🙂

 

JAK ZÍSKAT SLEVU

Koukněte na eshop www.timewood.cz a využijte slevy 20 % na celý sortiment.
1. Ohodnoťte libovolný barbershop z naší databáze.
2. Napište nám e-mail na adresu redakce@barbershouse.cz s názvem hodnoceného barbershopu
3. Obratem vám zašleme jedinečný kód s 20% slevou.

 

 

Fotogalerie