Barbershopy bývají často více než jen obyčejná kadeřnictví. Často nabízí kromě stříhání i péči o vousy či něco k pití. V článku si můžete přečíst reportáž z první návštěvy jednoho z brněnských barbershopů

Je deset hodin ráno, tahám za kliku a poprvé se chystám navštívit barbershop. Scházím po pár schodech a přede mnou se objevuje místnost.

Stříhání i bar

Na jedné straně vidím holičská křesla, strojky a nůžky. Na druhé straně je bar. Ten znám lépe, tak k němu hned vyrážím. „Dáte si něco na pití?“ ptá se mě muž za barem. Podívám se na množství rumů i na pípu. Pak si však uvědomím, že je teprve deset hodin ráno. „Kávu prosím,“ odpovím nakonec. Po chvíli přichází můj barber a jdeme do křesla.

Nejprve zamíříme k umyvadlu. Poté už si sedám do pohodlného polohovacího křesla naproti zrcadlu. „Tak jak to chcete?“ ptá se mě barber. Jako vždy, je to těžká otázka. Proto si nechám poradit, co se ke mně hodí nejvíce. Chvíli si mě prohlíží a hledá nejlepší střih. Když ho vymyslí, bere do ruky holicí strojek a pouští se do práce.

Kromě vousů padá i křeslo

Bzučení strojku se mísí s hudbou od Green day i jiných kapel. Jeden strojek nahradí druhý a v zrcadle se pomalu objevuje nový člověk. Za chvíli má holič v ruce i nůžky a tvaruje mi účes. Detaily ještě piluje i břitvou. Vlasy jsou zatím hotové a pozornost barbera se obrací na moje vousy. Na žádný plnovous se zatím necítím, proto si je nechám zkrátit a hlavně vytvarovat.

S prvními vyčnívajícími vousy si poradí strojek. Najednou se začne kromě mých vousů padajících k zemi hýbat i křeslo. Ležím teď s pohledem na světlo na stropě. Barber na můj obličej začíná nanášet nějaký krém. Krásně voní kokosem. Pak na chvíli odejde.

Vzápětí mi na obličej pokládá teplý ručník. Jak tak ležím se zavřenýma očima, připomíná mi to hory. Vždy, když vyjdu na nějaký kopec a dívám se do okolí, myslím si, že pěknější výhled neuvidím. Ale pak dojdu o pár metrů výš a měním názor. Tady je to stejné. Vždy mě něco překvapí.

Po asi minutě mi ručník sundává a pouští se do holení břitvou. Dodělává různé detaily a linky vousů. Pak ještě jedno umytí hlavy, vosk do vlasů a je hotovo.