Vousy i vlasy již máte dlouhé a přemýšlíte, kam se jít ostříhat? Inspiraci můžete získat po přečtení rozhovoru s Martinem Janečkem. Zakladatelem holičství Old School Barbershop v Praze.

Martin má své vlastní holičství už dva roky. Přitom mu je teprve jednadvacet let. Stříhání se věnuje již čtvrtým rokem. Už po roce ho začala práce bavit a chtěl se jí i dále věnovat. Po roce a půl jsem začal cítit, že chci něco víc. Nebavila mě buzerace od vedení a starších kolegů i jejich přístup ke klientům. Proto jsem se rozhodl osamostatnit,“ říká Janeček. Více o něm se dočtete v rozhovoru.

Martine, název vašeho barbershopu odkazuje na něco tradičního či starého. Přizpůsobili jste tomu i vzhled holičství?

Ano! Hlavně jsem chtěl, aby se u nás klienti cítili dobře a rádi se vraceli. Nejen za střihem, ale i do pohodového prostředí, kde vypnou od každodenního stereotypu. Díky starožitným věcem, zavzpomínají na časy, kdy jim třeba jejich děda ukazoval, jak se holí klasickou břitvou či používá gramofon a podobně.

Jste majitel a zároveň pořád stříháte zákazníky. Jak obtížné je obě činnosti skloubit?

Samozřejmě je to náročné. Na jednu stranu dělám něco, co mě baví a rád trávím ve svém holičství většinu času. Ale být zároveň majitel a řešit denně různé věci, aby vše fungovalo, je vyčerpávající. Nemám moc čas na osobní život. Ale jsem mladý, plný energie a díky podpoře zákazníků, přátel i rodiny vše zvládám.

Na nic si nehrajme. Jsme chlapi a rádi se bavíme.

Jaké máte kromě barbershopu koníčky?

Postel. Jsem téměř pořád zavřený v holičství a nedostanu se moc ven. Proto občas vyrazím hrát s přáteli air soft. Vyběhám se, odreaguji, a hlavně jsem v přírodě. Jinak moc času na koníčky zatím není.

Co vzkážete mužům, kteří zvažují první návštěvu barbershopu?

Buďte sami sebou. Přijďte k nám, jako kdybyste šli do hospody za přáteli. Na nic si nehrajme. Jsme chlapi a rádi se bavíme.

Proč by poprvé měli jít právě k vám?
Nejen že muže dobře ostříháme, ale také se u nás pobaví. Na chvilku zapomenou na problémy v práci nebo doma. Uprostřed dne alespoň na hodinku vypnou a budou sami sebou.

Máte nějakou radu pro muže, kterým nerostou vousy?

Ať to neřeší. Prostě to tak je. Samozřejmě je spousta přípravků, co pomáhají a podporuji růst. I já jsem je vyzkoušel a pomohly. Ale je to chemie a zaleží, jak která pokožka bude reagovat. Pokud mají peníze a neví co s nimi, mohou si vousy nechat „nastřelit“.