Když na ulici potkáte muže s páskovými sandály, ve kterých svítí světle béžové ponožky vytažené do půli lýtek, copak si pomyslíte – trapas, ostuda anebo odvážný módní hit? A kde má tento „trend“ vůbec původ?

Sandály s ponožkami nejsou českým výmyslem, jak si mnozí mohou myslet. Ve skutečnosti byla tato kombinace zaznamenána již u starých Římanů před více než 2000 lety. Důvod byl ryze praktický – cestou na sever z Říma byla legionářům v otevřených botách zima, tak si vojáci vypomohli pleteninou, kterou bychom dnes označili za ponožky.

Na své historické cestě zanechaly ponožky v sandálech mnohdy nesmazatelnou stopu. Pro zajímavost např. v Japonsku tvoří tzv. tabi ponožky nepostradatelnou součást tradičních japonských oděvů kimona a wafuku. Barva tabi ponožek pak vypovídala o sociálním statusu nositele. Obyčejný občan mohl nosit pouze modré, kdežto nejvyšší vrstvy si mohly vybírat barvu i vzor libovolně – nejoblíbenějšími barvami pro ně byla fialová a zlatá.

Spojení ponožek a sandálů si zjevně vybojovalo své místo na slunci i v dnešní době a nachází mnoho příznivců napříč různými zeměmi a kulturami. K jejich popularizaci se upsal nejeden módní dům (na módních přehlídkách značek jako Prada, Gucci anebo Louis Vuitton můžete narazit na více či méně divoké kombinace ponožek a bot) a nejedna celebrita. Svět obletěly např. fotografie známého rapera a “trendsettera“ Kanye Westa, který doplnil svůj svatební outfit právě ponožkami v sandálech. K tomuto trendu se přihlásil i David Beckham. Ten dorazil na focení reklamního spotu ke své kosmetické značce v sandálech zn. Birkenstocks, ve kterých zářily červené ponožky.

Ale zpátky do našich končin – když pomineme subkulturu chorvatských turistů a postarších pánů v kostkovaných košilích, jak se staví odborná veřejnost k nošení ponožek v sandálech dnes a najde se vůbec nějaký argument, který by zachránil čest mužů nosících ponožky v sandálech?

Názory módních návrhářů:

Dva lidé, tři názory aneb ani odborníci z řad módních návrhářů nemusí mít stejný názor, zda ponožky v sandálech ano či ne:

Filip Vaculík – módní návrhář prezentující pod značkou SALON Č4

Ponožky v sandálech, to v Česku chcete. Nemám raději žádné smyšlení o hygieně většinové společnosti. S létem je často spojena i estetika těla a péče o něj. Specifickou částí jsou pak samotná chodidla a nehty. Ponožky v sandálech pomáhají jak nositelům, tak okolí. Nikdo se nechce dívat na špinavé nehty, zarůstající palce a tvrdé drolivé paty. A někdo to nechce ani ukazovat, ale zároveň si chce užít alespoň trochu vánku mezi prsty a volnosti chodidla. Buďme rádi za ponožky v sandálech. Vy, co máte pedikúru v malíčku, ukažte nohy a na ponožky v létě zapomeňte!

Berky – známý pod svojí značkou Pavel Berky

Zastávám názor, že kombinace ponožek a sandálů je určena spíš pro ty, kteří se více zajímají o módu anebo pracují v módním průmyslu. Existuje totiž velmi tenká hranice mezi tím, co je in a co vypadá trapně. Velmi záleží od typu lodiček/sandálů a taky typu ponožek. Když už, tak určitě volit do sandálů či lodiček nějaké výraznější ponožky, třeba i krajkové. Určitě ne klasické bavlněné, i když i to je možné vidět na ulicích, ale spíše ve větších metropolích jako Tokio, New York, apod. U mužů bych se tomuhle trendů spíše vyvaroval.

A jak to vidí naše redakce?

Nemáme rádi předsudky ani škatulkování, proto ať každý muž volí takové obutí, které jeho osobnost, peněženka a popř. přítelkyně unese. Nicméně doporučujeme každému, aby věnoval před svým odchodem z domu alespoň malý okamžik myšlence, zda jeho obutí je esteticky, společensky a hygienicky vhodné a přijatelné v místech, kam zrovna hodlá vyrazit.