Upravit si doma co nejlépe vousy není nic jednoduchého. Proto v sérii článků poradíme základní rady, jak na to. V prvním díle ukážeme, co byste měli mít doma, než se do péče o vousy pustíte.

Co je k úpravě vousů potřeba?

Zastřihovač
Zastřihovač je jedním ze základních nástrojů, které muž k úpravě svých vousů potřebuje. Pomocí něj můžete vousy tvarovat i udržovat. Na výběr je spousta variant. Od toho, zda jsou bezdrátové nebo musí být zapojené v zásuvce až po způsob čištění. Minimálně pro začátek je dobré vybrat si zastřihovač s nástavcem pro různé délky střihu. Ať můžete vyzkoušet, jaká délka vousů vám nejvíce sedne

Nůžky
Jsou nezbytné pro zastřihování neposlušných vousů i úpravu kníru. Potřeba jsou malé nůžky s délkou čepele okolo čtyř centimetrů a celé by se měli vejít do deseti centimetrů. Pro přesný stih se hodí spíše špičaté nůžky. V obchodě si můžete koupit i speciální nůžky.

Holicí strojek
Pro úpravu okrajů vousů či krku budete používat běžný holicí strojek (klidně i elektrický) či žiletky.

Hřeben
Pro co nejlepší výsledek je důležitý i výběr hřebenu. Nehodí se plastové, které vytváří statickou elektřinu a naježí vousy. Vhodné modely vyrábí třeba ze dřeva, rohoviny či acetátu celulózy. Kromě materiálu je důležité vybrat si i typ s dvojím typem zubů. Širší pomohou vousy rozčesat a jemnější zuby vousy uhladí.

Kartáč na vousy

Na kartáči se opravdu nevyplatí šetřit Pro ideální výsledek je dobré mít kartáč s kančími štětinami. Jsou tuhé a antistatické. Vousy zároveň rozčešou, uhladí a přitisknou k sobě. Na kratší vousy se hodí kartáče s krátkými a hustšími štětinami. Na delší naopak s řidšími a delšími štětinami. kartáč si můžete vybrat na stránkách 1. Českého klubu vousáčů. 

Co bude příště?

V dalším článku ukážeme, jak si co nejlépe upravit krátké a střední vousy.

Na závěr poradíme i mužům, kteří si nechali narůst pořádný plnovous.

Zdroje:
Artignan, Jean. Praktický průvodce světem vousů. 2018. Jota