První věc, kterou řekne většina tátů, když se jich chlapci ptají, jak si nechat narůst plnovous je: „Častěji se musíš holit.“ Je to pravda nebo jen mýtus? A co skutečně může pomoci k hustějším vousům se dozvíte v článku.

Myšlenka, že častější holení pomůže k hustším vousům, je bohužel jen mýtus. Neexistují žádné vědecké studie, že ostří žiletky či holícího strojku vybudí vousy k rychlejšímu růstu. Jedním z vysvětlení, proč mýtu mnoho lidí věří, je puberta. V té době se chlapci začínají poprvé holit a zároveň se mění jejich tělo. A vousy samy od sebe rostou více. Nehledě na holení.

Muži s velkými svaly mají i plnovous. Souvisí to spolu?

Ten pohled zná mnoho lidí. Muž s velkými svaly, taškou na cvičení přes rameno a hustý plnovous na obličeji. Souvisí to spolu? Částečně ano. Ale hlavní příčinou nejsou tuny železa, které nazvedá v posilovně. I když to pomůže také. Růst vousů je daný z velké části genetikou i množstvím mužského hormonu testosteronu. A právě ten mohou těžké série stimulovat. Pravidelné cvičení navíc zvyšuje průtok krve, který může pomáhat. Podobně jako dostatek spánku.

Ještě důležitější je pak strava. Takzvané folikuly jsou z větší části tvořené z keratinu. Tedy bílkoviny. A právě bílkovin jí lidé, kteří cvičí, více než ostatní. Proteiny, jak se anglicky bílkovinám říká najdete třeba v mase, sýru, vejcích či luštěninách.

Genetika je základ. Ale můžeme si pomoct jídlem

Jak jsme zmínili už výše, klíčová je pro růst vousů genetika. Vousy tak někomu začnou pořádně růst již v pubertě a někomu až ve třiceti letech. Nikdo také neovlivní jejich barvu či tvar. To vše je, stejně jako například naše výška, na přírodě.

Můžeme si ale pomoci různým jídlem. Kromě potravin bohatých na proteiny jsou výborné třeba i sladké brambory (batáty). Díky beta karotenu pomohou buněčnému růstu vašeho vousu. Důležitým vitamínem pro tvorbu buněk vousů je zinek. Velké množství ho najdete například v ústřicích. Zmínit znovu musíme i vejce. Kromě bílkovin jsou bohatým zdrojem také biotinu, který posiluje tvorbu nejen vousů ale i vlasů. Kromě toho je ve vejcích dostatek železa, vápníku a zinku. Výborným zdrojem hořčíku, železa i draslíku je špenát. Kromě svalů jako u Pepka námořníka z něj rostou skvěle i vousy.

I kosmetika nám podává pomocnou ruku

Nejlepší je vyzkoušet obohatit si jídelníček a občas jít cvičit a nastartovat metabolismus. Ale chcete si růst vousů ještě pojistit? Můžete vyzkoušet i různou kosmetiku. Třeba oleje na vousy. Ty, které nejvíce prospívají růstu vousů, jsou vyrobené z kokosového oleje. Ale i ostatní vyživují nejen vousy, ale i pokožku na obličeji. Více o olejích a balzámech na vousy si můžete přečíst v samostatném článku.

Zdroje:
Myth or Fact: Does Shaving Make Facial Hair Grow Faster? www.toolsofmen.com. 2018
Lawson, Josh. 2017. How to Grow a Thick Beard Fast: The Only Guide You’ll Need. beardbrand.com
Freshheritage.com. 2017. 5 BEST OILS THAT WILL HELP YOU GROW A THICKER BEARD
Benos,John. HOW TO GROOM A BEARD AS IT GROWS. THE DEFINITIVE GUIDE. manlinesskit.com