Že v obchodních centrech jen nakoupíte a na festivalech poslechnete muziku? Omyl. Po přečtení rozhovoru s Miroslavem Hradilem z The Original Barber Shopu zjistíte, že vás na zmíněných místech i perfektně ostříhají.

Miroslave, co vás vedlo k otevření vlastního barbershopu?

V roce 2015 jsem měl myšlenku, otevřít půjčovnu takzvaných fatbiků v centru Prahy. Vrátil jsem se z dovolené na Bali, kde jsem si takové kolo půjčil. Asi to tak osud chtěl a tento business byl od samého začátku jeden velký průšvih. Přišel jsem i o spousty peněz, a nakonec jsem vše ukončil dříve, než spustil.

Barber Pointy… to byl bod zlomu.

Zbyl mi ale prostor v centru Starého města v Praze. Přemýšlel jsem, co s ním udělat, a nakonec dva šikovní kluci, v té době známý barbeři z Prahy, chtěli z jiného salónu odejít. Proto jsme místo využili a otevřeli v září 2016 menší pobočku založenou na domácí atmosféře. Později se postupně přidali další dva holiči a museli jsme se přesunout do většího prostoru naproti. Pak přišel průlomový nápad s Barber Pointy v obchodních centrech, kterým nikdo nevěřil, ale tam to vlastně všechno začalo.

Mluvil jste o Barber Pointech, můžete vysvětlit, co jsou?

Byly to naše první pobočky. Nemají stěny a stojí mezi klasickými jednotkami v obchodních centrech. Nazývají se jako pop up stánky. Tímto směrem už ale do budoucna jít nechceme. V centrech už otevíráme jen klasické tematické pobočky.

Jaké máte koncepty ve vašem podnikání?

Moje koncepty nejdou s davem, jako ostatní barbershopy. Jmenujeme se Original Barber, protože každá pobočka je designově nebo koncepčně jiná. Vydal jsem se cestou obchodních center.  Mám však i tři pobočky mimo obchodní centra. Jedna je naše vlajková loď „BENE“, druhá se jmenuje Walk-In, sídlí na Vinohradech a lidi stříháme jen bez objednání. Další je první pobočka mimo Prahu v Říčanech.

V obchodním centru musíme zacílit na širokou veřejnost, proto zaměstnáváme i vyučené kadeřnice, které postupně proškolíme na moderní barber střihy. Musíme být schopní ostříhat i starší pány nebo děti, kteří nechtějí fade (střih strojkem do ztracena, pozn. red), ale pouze střih nůžkami. Upřímně, kolik je tady barberů, kteří umí ostříhat dlouhé vlasy? To umí právě lidi, kteří jsou vyučení.  Dneska stříhá většina holičů jen strojkem a nůžky jsou problém.

Jaký je podle vás rozdíl mezi klasickým kadeřnictvím a barbershopem?

Pro mě žádný zásadní rozdíl není.  Ale to je jen z mého pohledu businessmana. Už vymřel pojem pánské kadeřnictví a my jsme vlastně tradiční pánské holičství či kadeřnictví se službami jako nabízí tradiční barbershopy.  Asi sedmdesát procent lidí v obchodních centrech chtějí klasicky ostříhat, ať už jen na střih nůžkami nebo na fade. Teprve zbytek zákazníků má vousy nebo jsou děti. Lidí, co jdou na tradiční holení břitvou moc nemáme. Pro ty jsou spíše tradiční barbershopy.

My když otevřeme v obchodním centru kdekoliv po České republice, nebereme nikoho jako konkurenci.

Děláme vše jinak a po svém.

Slyšel jsem, že se k vám chodí stříhat i známé osobnosti, prozradíte jaké?

Těch lidí se nám tu protočilo několik, ale není to nic, čím by se měl barbershop vychloubat. Jsme rádi, že k nám chodí a nikdy je neoznačujeme na sociálních sítích, abychom si udělali reklamu a využili jejich popularitu. Naše vlajková loď je první pobočka v Benediktské ulici, kam chodí nebo chodili zpěváci, sportovci, trenéři, osobnosti z různých pořadů z televize a podobně. Holiči ve franšíze v Plzni například stříhají celou fotbalovou Viktorii Plzeň, protože spolumajitelem pobočky je fotbalista David Limberský.

Je někdo, kdo u vás v křesle ještě neseděl, ale určitě byste ho chtěli ostříhat či oholit?

Určitě takový jsou. Třeba naši „milovaní“ prezident a premiér 😊

Máte ještě další projekty, co obnáší Barber Ambulance?

Barber Ambulance je projekt, který nedávno slavil první rok. Je to auto, které jezdí po festivalech, firemních akcích nebo jiných eventech. Pro holiče, kteří jedou na akci, je Barber Ambulance změna prostředí a útěk ze stereotypu. Minulý rok jsme byli na všech největších festivalech a bylo to moc fajn. Letos jsme se zaměřili spíše na největší festivaly a na korporátní klienty.

Na stránku Barber Ambulance pokračujte ZDE

Dalším vaším nápadem je Barber Akademie. Můžete ji blíže popsat?

Barber Akademie je pro mě aktuální projekt, protože jsme dostali akreditaci od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na rekvalifikaci holič a pánský kadeřník. Navíc máme i akreditaci na půlroční kurz, který je náhradou výučního listu pro lidi, kteří mají pouze základní vzdělání.  Jsme jediný, kdo takový kurz nabízí. Klasické kurzy v Barber Akademii se zaměřují na úplné začátečníky i pokročilé.

Učíme lidi opravdu stříhat.

Nabízíme i další školení, jako holení břitvou nebo střih dlouhých vlasů. Tyto kurzy nejsou akreditované, ale učíme lidi opravdu stříhat, nenutíme je sedět v lavici u teorie, jako v rekvalifikačních kurzech, kde se musí učit podle osnovy a učebnic. Jelikož budeme mít do konce roku šestnáct vlastních poboček po celé republice, spousta lidí u nás zůstává dále pracovat. My si je dále vyškolíme a dáme jim praxi a stálou práci.

Na stránku Barber Academy pokračujte ZDE

Máte ještě nějaké další oblasti, ve kterých podnikáte?

Ano. Jedna z nich je naše řada pánské kosmetiky Monsieur, kde máme asi šestnáct produktů.  Zájemci si je koupí pouze v naších pobočkách The Original Barber.

Za necelé dva měsíce otevíráme první barbershop, kde budeme pouze pronajímat křesla. Holiči s vlastní klientelou tam budou pracovat na sebe a zůstane jim celá tržba. Salón bude navíc ve skvělé lokalitě Holešovic v Praze, přímo ve velkém Business parku.  Na této provozovně bude i showroom, protože budeme prodávat netradiční barvy barber křesel. Začínáme s osmi základními typy.

Nyní pracujeme také na jednom zatím tajném projektu, ale o tom nemůžu nic prozradit. Nicméně bude to naprostá bomba.

Jak si představujete vaše podnikání za pět nebo deset let?

Mám jasnou představu, a to neustále se rozvíjet a budovat nové projekty a obsadit většinu hlavních obchodních center v České republice. Na Slovensko ani do zahraničí se nechystáme. Maximálně franšízy. Aktivně jednáme s několika vážnými zájemci v menších městech, kde vlastní pobočku mít nechceme.

Jaké je vaše motto či heslo, kterého se držíte?

Žádné nemáme. Nejdeme s davem…

Děkuji Vám za rozhovor.

Zaujalo Vás? Pokračujte na stránku ORIGINAL BARBER