Jak trefně poznamenala Michelle Losekoot, z mobilního telefonu se stala novodobá prsa–všichni si s ním chtějí hrát a civět na něj, ale ve společnosti se to jaksi nesluší. Jaká jsou tedy pravidla etikety pro používání telefonu?

Naučte se vypnout

Pokud jste na společenské akci, pracovním obědě anebo v čekárně u doktora, vypněte si telefon anebo alespoň ztlumte jeho vyzvánění na minimum. Není nic trapnějšího než hlasité zvonění na svatbě či uprostřed pracovního pohovoru.

Respektujte den i hodinu

Kromě mimořádných situací respektujte volný čas svých známých a kolegů. Není slušné rušit obchodními telefonáty o víkendu anebo ve večerních hodinách. Proto pokud si to situace vyloženě nežádá, volte raději sms anebo hovory mezi cca devátou ranní a šestou večerní.

Intimnosti stranou

Vězte, že ne všichni kolem jsou na vaše rozhovory zvědaví. Proto vždy přizpůsobte hlasitost a téma telefonního hovoru místu, kde se nacházíte – můžete tak ušetřit trapné chvilky sobě i ostatním přítomným.

Buďte zdvořilí a soustřeďte se

Řešíte pracovní záležitosti po telefonu? Buďte profesionální! Vyvarujte se zvednutí příchozího volání se slovy „noooo“ či „halóó“, pokud uvidíte nepřijatý hovor, reagujte vždy včasně. Během hovoru se pak plně soustřeďte na obsah konverzace a mějte po ruce potřebné podklady. Mějte také na paměti důvod a smysl telefonátu, jedině tak dokážete využít čas na maximum i rozpoznat moment, kdy je třeba hovor ukončit.

Soukromí na prvním místě

Vyvarujte se rozdávání telefonních kontaktů bez souhlasu dotyčné osoby. Takové jednání není etické, neboť každý by si měl sám určit, komu telefonní číslo sdělí. Nadto se můžete dostat do maléru díky GDPR legislativě. O zákazu pročítání sms či jiném typu lustrace cizího telefonu se snad ani nemusíme více rozepisovat – tímto byste jednoznačně dosáhli etického dna.

Předvídejte

Vaše zcela jistě originální melodie nemusí vždy zapadnout do atmosféry a místa, kde se zrovna nacházíte. Buďte proto vnímaví k potřebám svých blízkých a situacím, ve kterých se nacházíte, a srovnejte si, zda je důležitější být zrovna na pomyslném drátě či ve světě „offline“.