„BARBER´S HOUSE? To je inspirace, styl a zábava ve světě mužů“, říká v rozhovoru Zdeněk Hrubý, provozovatel časopisu BARBER´S HOUSE a zakladatel 1. Českého klubu vousáčů.

Pane Hrubý, holičství jako řemeslo je tady od dob starého Řecka. U nás mělo svoji významnou tradici i za první republiky. Pak nastal úpadek. Proč myslíte, že právě v této době zažívá toto řemeslo svůj boom?

Dnes má šanci vše, co zpestří a okoření lidem život… zároveň je otevřená doba k návratu k tradicím a řemeslu.

Co stálo za myšlenkou vytvořit 1. internetový časopis českých BARBER SHOPŮ?

Těch myšlenek byla samozřejmě velká spousta. Jednou z těch hlavních bylo sdružit reprezentativní Barber Shopy pod jednu střechu – pod jeden BARBER´S HOUSE. A vytvořit společně mužský časopis, kam se muži budou rádi vracet pro inspiraci nebo jen tak pro zábavu.

Věřím, že BARBER´S HOUSE bude inspirovat majitele českých Barber Shopů, aby se vnímali jako kolegové, kteří jsou na stejné lodi a kteří mají společný záměr. Pokud se tak stane, a já o tom nepochybuji, výsledkem bude efektivnější a rychlejší šíření osvěty této krásné, komunistickým režimem téměř vymýcené, tradice.

 

Avšak nejnosnější myšlenkou je touha po rozšíření řemesla po celé ČR. Sám, jako majitel Barber Shopu, si přeji, aby každý český muž věděl, co je to Barber Shop. Aby poznal kouzlo mužského rituálu, kdy jednou za měsíc stráví svoji hodinu na křesle v ryze chlapském prostředí.

Co bude jeho obsahem? Na co se mohou čtenáři těšit?

Obsah by měl obecně bavit, vzdělat, inspirovat a informovat většinu mužů. Kromě Barber Shop prostředí bude věnována pozornost i technologiím, automobilům, zajímavým osobnostem a spoustě dalších zajímavých věcí.

Jste také spoluzakladatelem 1. Českého klubu vousáčů. Jak to celé vzniklo?

Klub vousáčů byl založen v květnu 2014. A vzniklo to úplnou náhodou, když jsme se tři kamarádi vsadili, že se půl roku nebudeme holit. Všichni tři od té doby nosíme plnovous 😊 Aktuálně máme kolem 13 tisíc aktivních fanoušků. Věřím, že všichni ocení užitečné informace v časopisu BARBER´S HOUSE.

Nabízí se otázka: Zda bude BARBER´S HOUSE jen pro muže s vousy?

To je jeden z mýtů, který bych chtěl také vyvrátit. Barber Shop je jistě jediné místo, kde najdete profesionály na úpravu plnovousu, ale zároveň se holiči naplno věnují účesům, holením do hladka a dalším úkonům, které jako celek tvoří ten úžasný rituál.

Stejně tak BARBER´S HOUSE se bude věnovat širokému spektru zajímavých témat, aby oslovil všechny chlapy.

Myslíte, že jej budou číst i ženy?

No samozřejmě 😊 Bude to místo, kde najdou spoustu podnětů k dárkům pro muže přímo v jejich okolí. Anebo načerpají informace a pak ženským kouzlem „přinutí“ svého chlapa k návštěvě Barber Shopu

I přes stále vzrůstající počet nově otevřených BARBER SHOPŮ v ČR je kolem tohoto fenoménu stále mnoho mýtů. Na které narážíte nejčastěji?

Je jich spousta, ale dva nejrozšířenější jsou bezesporu tyto: Hodně mužů vnímá Barber Shop jako místo určené výhradně pro vousáče. Druhým mýtem je plošné odsouzení Barber Shopů, protože jsou údajně pro metrosexuály a zženštělé chlapce. Jsou to nesmysly zakořeněné v neinformovaných lidech, ale to vše napravíme 🙂

Kdy byl vlastně otevřený první BARBER SHOP v ČR?

První Barber Shop už bude otevřen myslím devátým rokem a je to podnik v Praze. Možná by to chtělo udělat rozhovor přímo se zakladatelem prvního Barber Shopu.

Víte, kolik je BARBER SHOPŮ aktuálně u nás?

Nemám tušení, ale brzo si je spočítáme. Odhaduji kolem stovky.

Jaká země je BARBER SHOPovou velmocí?

Nejrozšířenější to je v Americe, ale tam je Barber Shop kdejaké holičství. U nás se klade mnohem větší důraz na styl a celkový dojem, nejde jen o stříhání vlasů.

Směřujeme pomalu k „Barber kultuře“, která je v Anglii nebo v Nizozemsku – tam to má styl a silnou kulturu.

Co byste vzkázal mužům, kteří stále ještě váhají s návštěvou BARBER SHOPU. Jak jim bude v rámci inspirace nápomocen i nový časopis BARBER´S HOUSE?

Časopis BARBER´S HOUSE ukáže všem mužům, že po republice máme spoustu úžasných Barber Shopů a bude je inspirovat k jejich návštěvě. Váhání je zbytečné, dnes má každý možnost zkusit spoustu věcí a jednou z nich může být i návštěva Barber Shopu. Těžko se popisují pocity, které to ve vás vyvolá a zanechá, to se prostě musí zkusit na vlastní kůži!

Děkuji vám za rozhovor.