Potkali jsme se na workshopu v Londýně…

Max a Simona aneb Jak to vidí královští bastardi

Poslouchám parádní jazz a přemýšlím, co mě napadne při slovu „bastard“? Asi to bude postava Johna Sněha z kultovního seriálu televize HBO „Hra o trůny“. Takže jakous takous představu asi mám… nebo nemám? Tak na to jsem se jel zeptat do brněnského Barber Shopu nesoucího název Royal Bastards, tedy Královští bastardi! A také na to, jak to s holičským řemeslem vidí jeho provozovatelé Max a Simona?

Ahoj, vypadáte spokojeně. Kde jste se vlastně vy dva potkali?

Ahoj, potkali jsme se na workshopu v Londýně.

Co je to „TO“, co vás spojuje?

Spojuje nás stejný pohled na řemeslo a službu, kterou skrze něj můžeme poskytovat svému okolí.

Co pro vás stříhání vlasů a vousů znamená?

Max: Myslím, že je to především příležitost kreativní práce v oboru, jež má svoje pevné místo ve službách pro veřejnost.

Simona: Také je to o možnosti, jak neustále zdokonalovat své dovednosti, které můžete při pilném studiu a tréninku časem povýšit na skutečné umění.

Jak byste definovali jednou větou Royal Bastards Barber Shop?

Max: Je to místo, kde pracujeme s reálným potenciálem vlasů i vousů, a to s ohledem na jejich kvalitu a tvar samotné hlavy… a samozřejmě včetně představy našeho zákazníka o tom, jak má výsledek vypadat.

Simona: Chytře schované kadeřnictví před zraky kolemjdoucích 😉 Je to jednoduše místo přímo v centru města s milou, domácí atmosférou bez zbytečných kudrlinek.

Barber Shopy v České republice rostou jako houby po dešti. Každý je zcela jiný – jiné prostředí, jiná atmosféra, jiní lidé. Na počátku všeho však stála myšlenka, vize a někdy i inspirace. Bylo něco, nebo někdo, kdo i vás inspiroval při budování vašeho Barber Shopu?

Max: Těch směrů, odkud přicházela inspirace, bylo více. Jedna z věcí, která mě určitě silně ovlivnila, byla zkušenost s absolvováním akademie u Schorem Haarsnijder Barbier v holandském městě Rotterdam.

Teď se musím zeptat pouze Maxe 😉 Maxi, kdyby nebylo RBB, kam by ses šel, jako chlap, v Brně ostříhat?

Těch míst je celá řada.  Nerad vyzdvihuji pouze jedno konkrétní kadeřnictví, protože respektuji práci každého kadeřníka a holiče. Na druhou stranu, a to ostatní určitě pochopí, chci vzdát hold klukům z Local Barbeshopu za jejich pionýrskou odvahu otevřít dveře tomuto trendu a ukázat směr ostatním kadeřníkům.

Simono, o Tobě vím, že máš za sebou školu a jsi tedy přímo vyučenou kadeřnicí. Cítíš to v branži jako výhodu?

Myslím, že to je skoro povinnost mít osvojené techniky střihu. A ano, tyto pak mohou být výhodou oproti komerčním rychlokurzům.  Nicméně, bez tipů a triků našich zahraničních přátel, kteří mají generační zkušenosti z prostředí průmyslových zón velkých měst, kde barbershopy začaly vytvářet svoji vlastní subkulturu už na začátku 19. století, by bylo velmi těžké se v oboru pánských střihů orientovat. Mít školu je výhodou, je potřeba se však i nadále vzdělávat a nezamrznout v přístupu.

Co na to Max?

S respektem k tradici a informacím, které nám přišly do cesty, je naší snahou „nebýt pouze střihárnou“. Jde nám o dlouhodobou péči, jejíž výsledkem je účes na míru… a to je někdy práce i na několik měsíců. Finální výsledek pak ale stojí za to.

Maxi, Ty se také zajímáš o břitvy.  Kde se tato vášeň v Tobě vzala?

Měl jsem tu čest se ve Vídni dostat mezi rakousko-české břitevníky. Ti mi postupně ukazovali, co se za břitvou a holením vlastně skrývá. Prozradím, že ještě přijde čas, kdy se holení břitvou – a pozor, nemyslím žiletkou v držáku, tzv. shavettou – budu hodně věnovat.  Byť i oholení shavettou s dobrou technikou může vést ke skvělému výsledku.

Závěrečná otázka: Vidím, že tady máte tři křesla a v týmu jste zatím jen vy dva. Ocenili byste dalšího, případně další týmové hráče?

Max: Víš, my jsme, díky velkým zkušenostem, v tomto směru na sebe velmi přísní a opatrní.  Proto také tak dlouho stříháme pouze ve dvou.

Kolegu rádi přivítáme, ale nehledáme žádného vystajlovaného super tatto ,,bárbra“ a nehledáme ani klasického zaměstnance.

My hledáme parťáka, který ví, že tohle řemeslo je jeho srdeční záležitost, a ne pouze zaměstnání či póza pro Instagram. Čekáme na srdcaře, se kterým založíme kadeřnickou crew, kde budeme všichni spolumajitelé našeho projektu. Rádi mu či jí pak předáme všechny naše zkušenosti, které opravdu nebyly zadarmo.

Určitě také nejsme podporovatelé barber turismu… to je podle nás „cesta za roh“. Jsme přesvědčeni, že tam venku, po celém Brně, se toulají skvělé osobnosti… a jednou přijde den, kdy se naše cesty protnou.

A kam se mají případní zájemci ozvat?

Na rbbbrno@gmail.com.

Děkuji vám oběma za rozhovor… ať se daří!