Upravená bradka, zastřižený knír i vytvarované kontury. Správně si upravit vousy není nic jednoduchého. Po přečtení článku to pro vás bude hračka. Pokračujeme v našem mini seriálu, kde ukazujeme, jak se o vousy doma postarat.

V prvním díle si můžete přečíst, co budete potřebovat, než se do úpravy svých vousů pustíte. Budete pak i doma jako správný barber.

Jak na kontury?

Na začátku vousy vykartáčujte, aby se srovnaly. Pak můžete snáz určit kontury. Podívejte se, kde vám vousy rostou a můžete najít jejich přirozené hranice. Pro vyznačení kontur použijte zastřihovač bez nástavce. Poté pro oholení použijte klasický stojek.

Lícní kosti

Jsou dvě základní cesty, kudy můžete kontury vést. První linie vychází od horní části ucha ke koutku úst. Určit ji můžete třeba pomocí hřebenu. U druhé začnete asi v půlce ucha. Docílíte tím nenucenějšího vzhledu.

Krk

Pro úpravu krku použijte zastřihovač bez nástavce. Vyholte lehce do oblouku spodní linii obličeje. Pak zvedněte hlavu a začněte těsně pod okraje čelisti. Pokračujte na druhou stranu. Dejte však pozor, aby linie vedla nad ohryzkem. A to asi na šířku prstu.

Úprava bradky

Pro oholení bradky použijte zastřihovač s nástavcem. S tím nejdelším nejprve přejeďte celou bradku, vždy v protisměru růstu vousů. Dále pokračujte v tvarování a postupně používejte kratší nástavce, až docílíte požadované délky. Ta se pohybuje okolo dvou až pěti milimetrů u třídenního strniště a do deseti milimetrů u delších vousů. Důležité je docílit toho, aby byly vousy po celé bradě symetrické.

 

Vytvarování kníru

Právě knír závisí nejvíce ze všeho na stylu a vkusu každého muže. Může být stejně dlouhý jako bradka nebo o něco kratší, aby nebyl tolik výrazný. Naopak někdo zvolí kozí bradku s knírem a nechá ho trochu hustší než zbytek vousů.

Ať si zvolíte jakýkoliv styl, začněte tím, že vousy učešete. Pak malými nůžkami nebo zastřihovačem odstraníte vousy, které přesahují přes rty. Důležité je zastřihnout i chlupy pod nosem.

Je-li horní část kníru trochu plnější, zejména na okrajích, vytvarujte ji, aby vynikly kontury.

Naopak máte-li oblast mezi bradkou a knírem (u koutku úst) porostlou řídce, jsou dvě možnosti, jak vousy upravit. Zaprvé, oholte oblast více, aby byl tento předěl zarostlý rašícími vousy. Zadruhé oddělte na tomto místě knír od zbytku vousů. Úplně místo oholte, ale dávejte pozor, abyste ho nevyholili příliš vysoko.

Co bude příště?

Na závěr poradíme i mužům, kteří si nechali narůst pořádný plnovous.

Zdroje:
Artignan, Jean. Praktický průvodce světem vousů. 2018. Jota