Kde je příčina?

Důvodů, proč se pupínky objevují, je spousta. Zapříčinit to může užití nevhodných přípravků před a po holení, přecitlivělá pokožka, tupý břit holítka či nekvalitní strojek, který škube a trhá vousy. Není vyloučena také možná alergie na některý použitý kosmetický přípravek. Zarůstající vousy pak mají nejčastěji svůj původ v geneticky dané tendenci k mimořádně kudrnatým vousům.

 

Základy správného holení

Zaprvé doporučujeme vyhnout se opakovanému užívání jednorázových holících břitů, které jsou přímou vstupenkou k

podrážděné a vysušené pokožce. Raději zakupte kvalitní strojek anebo pravidelně vyměňujte holítka.

Zadruhé radíme dobře připravit kůži na zásah břitvou. Ideálně obličej nahřejte teplým ručníkem anebo jej opláchněte před holením horkou vodou. Chloupky tím změkčíte a kůže bude lépe přijímat aplikovanou kosmetiku.

 

Kvalitní kosmetika pomůže

Samostatnou kapitolu tvoří používaná kosmetika. Základem je gel anebo pěna na holení, která pomůže spolu s horkou vodou zjemnit vous i kůži. Po holení doporučujeme nevynechávat následné ošetření uklidňující vodou anebo gelem. S klasickou „kolínskou“ naopak opatrně – ta sice zabrání šíření infekce, ale červenání může ještě zhoršit.

Prevence je důležitá

Pokud jste rizikovou skupinou, vyplatí se alespoň jednou týdně hloubkově vyčistit obličej pleťovým peelingem. Odstraníte tak zbytky odumřelé pokožky a snížíte možnost zarůstání chloupků. Pleť bude navíc jemnější, méně náchylná k zánětům a podráždění.

Pořád nic? Tak buď rebel

Zkusili jste vše možné a problémy s červenáním se stejně opakují? Možná brada hladká jako dětská prdelka není vaší cestou. Vyřešte celou situaci tak, že se nebudete holit úplně do hladka, ale pomocí zastřihovače anebo elektrického holícího strojku udržujte krátké strniště. Anebo změňte image ještě razantněji a nechte si narůst vousy. Takové řešení doporučuje pět z pěti členů naší vousaté redakce 😊.