Vousy jsou chlouba. Proto je nestačí jen pravidelně holit. Zaslouží si více péče. A to kvůli vzhledu i zdraví. K tomu slouží oleje a balzámy. Z čeho se skládají, jaké mají vlastnosti a kdy je použít, se dozvíte v článku.

Balzám i olej na vousy by měli být nedílnou součástí vybavení koupelny každého vousáče. Pokud nevíte, proč, přečtěte si následující článek a ponořte se do ryze mužského světa.

Olej na vousy

Hlavní složkou jsou takzvané nosné oleje. Podle expertů jsou ty nejlepší kokosové, olivové, slunečnicové a z jojoby či arganu. Společnou mají jednu věc. Dokáží nosit i další přísady. A je to právě jejich zásluha, že dělají vousy měkké. V některých nezředěných olejích může být jejich podíl až sto procent.

To však nebývá časté. Aby byl olej kompletní a mohl mít správné účinky, skládá se ještě z esenciálních olejů, které dodají třeba skvělou vůni, ale také z dalších vitamínů a minerálů. které jsou nezbytné pro správné vyživení vousů.

A jaký je tedy účinek? Hladší, měkčí a voňavější vousy. Hlavní je však vyživení vousů. Musí být totiž zdravé. Olej se dostane až ke kořenům vousů, a kromě nich vyživuje i pokožku. Každý olej je trochu jiný. Dodává odlišné vitamíny a další látky. Proto můžete pořád objevovat nové oleje a pozorovat, co s vousy dělají.

Vosk na vousy

Než se dostaneme k balzámu, je potřeba se dozvědět něco i o vosku. Balzám totiž využívá to nejlepší z obou světů. Hlavní vlastností vosku je tvarovat vousy a dávat jim požadovaný styl. Má však několik nevýhod. Pokud jej používáte příliš často, vousy začnou ztrácet na dotek svou přirozenost. Stejný účinek nastane, pokud to přeženete s dávkováním.

Balzám na vousy

Dobrý balzám je vyrobený z přírodních, často organických ingrediencí, které pomáhají vousům, aby lépe rostly a byly silnější. Oproti olejům zároveň udrží tvar a upravený, mužský vzhled vousů. Skládá se z různých složek. Důležité jsou opět nosné oleje, ale přidává se také třeba včelí vosk. Balzámy pak svou konzistencí připomínají hustá másla.

Výhodou proti oleji je například fakt, že se udrží na vousech déle a proto jim po delší čas předávají živiny.

Co je pro jaké vousy lepší?

Pokud má muž jen kratší vousy je ideální olej. Jak víme, ten totiž vousy nijak netvaruje, ale zase je vyživuje a snižuje pocit svědění. Pro několika týdenní vousy je proto zbytečné utrácet za balzám.

Kdy je naopak balzám téměř nezbytný? Když máte vousy delší než asi deset centimetrů od brady. Balzám k nim sice přidá nějakou váhu, ale za odměnu udrží tvar vousů po celý den.

Podle toho, co si vyberete se liší i doba, kdy přípravek použít. Balzám je ideální nanést ráno, aby mohl působit celý den. Olej pak nejlépe poslouží, když jej použijete večer po sprše nebo těsně před spaním. Díky jiným časům použití, můžete oba přípravky i kombinovat.

 

Zdroje:

Benos, John. 2017  WHAT ARE THE DIFFERENCES BETWEEN BEARD OIL AND BEARD BALM. THE WORRIES OF NEW BEARDSMEN. manlinesskit.com

Mouradian, Wil. 2018. The Difference Between Beard Oil and Beard Balm. bearbrand.com

Freshheritage.com. 2017. 5 BEST OILS THAT WILL HELP YOU GROW A THICKER BEARD